Головне управління ДПС
у Харківській області
Ключові слова
Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua

Консультації для підприємців-початківців

, опубліковано 16 жовтня 2020 о 11:37

Податкова служба області в умовах карантину продовжує надавати інформаційну допомогу підприємцям. У черговий раз фахівці завітали до Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва та провели сеанс телефонного зв'язку "гаряча лінія" на тему: "Особливості  оподаткування для новостворених фізичних осіб-підприємців". Захід відбувся за участі представників Громадської ради при ГУ ДПС у Харківській області.

Спікером виступила  начальник відділу інформаційної політики та адміністрування субсайту організаційно-розпорядчого  управління ГУ ДПС у Харківській області Яна Чуб.   

Серед найпоширеніших тем, які цікавили підприємців під час «гарячої лінії», були питання щодо нововведень застосування книг обліку доходів (і витрат) та сплати єдиного соціального внеску.

Нагадаємо, що з 01 січня 2021 року  Законом України від 14.07.2020 р. № 786-IX«Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців» скасовується:

  • вимога обов’язкової реєстрації Книги обліку доходів та витрат;
  • обов'язок ведення книги обліку доходів для ФОП 1 та 2 групи спрощенців та 3 групи, які не є платниками ПДВ. Фізичним особам – підприємцям І-ІІІ груп на спрощеній системі оподаткування можна буде вести облік у будь-якій зручній формі – паперовій чи електронній – із зазначенням суми доходу за місяць. Фізичні особи – підприємці на загальній системі зможуть вести облік також у паперовому або електронному вигляді, але за типовою формою, визначеною Міністерством фінансів.

Платникам податків не потрібно вчиняти жодних дій по скасуванню реєстрації вже зареєстрованих книг з 1 січня 2021 року (подавати будь-які заяви чи повідомлення не потрібно).

При веденні обліку у довільній формі платники єдиного податку вправі застосовувати будь-який спосіб обліку доходів (це можуть бути записи у будь-якому довільному реєстрі . У тому числі, платники можуть продовжувати вести Книгу обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками ПДВ) та Книгу обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ) за формами, затвердженими наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579.

Не має  вимоги до платника податків повідомляти контролюючі органи про обраний вид реєстру. Разом із тим податкові органи мають право запросити зазначену інформацію у порядку визначеному ПКУ для перевірки дотримання платником вимог ПКУ щодо граничного обсягу доходу за відповідний період. Тому такі записи мають містити інформацію щонайменше про місячні обороти, вони є джерелом інформації для складання платником податку звітності з єдиного податку.

Зазначені зміни  не скасовують обов'язок для всіх платників податків (включаючи таких суб'єктів) дотримуватися вимог пп. 44.1 та 44.3 ПКУ, зокрема, щодо ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів (документів на придбані товари) та їх належне зберігання. Тому інформація про місячні обороти, яку самозайнята особа буде з 1 січня 2021 року заносити до довільного реєстру, має відповідати змісту первинних документів за відповідний період.

Щодо сплати ЄСВ, то у зв’язку зі збільшенням з 01 вересня 2020 року  розміру мінімальної зарплати змінилася мінімальна та максимальна величина доходу, на яку нараховується ЄСВ, фізичними особами - платниками єдиного податку 

З 1 вересня 2020 року мінімальний розмір ЄСВ, яку повинні сплачувати підприємці, за місяць дорівнює 1 100 грн (5000 грн х 22%).

Змінилася максимальна величина доходу, на яку нараховується ЄСВ. Становить вона 15 розмірів МЗП (75000 грн). Отже, максимальний ЄСВ на місяць – 16 500 грн.

Сплачують ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який платять єдиний внесок (19 квітня, 19 липня, 19 жовтня, 19 січня).