До уваги суб’єктів декларування – працівників Головного управління ДПС у Харківській області!
Пропонуємо розібратися чи зазначаються відомості про об’єкт нерухомості, який є задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання.
У розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації – тільки у випадках, коли:
- об’єкт, який є задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, належить суб’єкту декларування та/або членам його сім’ї на будь-якому речовому праві (власності, користуванні тощо) незалежно від підстав та форм набуття такого права (за письмовим договором, усною домовленістю тощо);
- місце проживання зареєстроване у службовому житлі чи житлі, що підлягає приватизації (декларування місця проживання у такому житлі неможливе).
У декларації зазначаються відомості про задеклароване (зареєстроване) місце проживання суб’єкта декларування та/або членів його сім’ї, а також об’єкти нерухомості, які належать суб’єкту декларування та/або членам його сім’ї на праві власності, або перебувають у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право (ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон), ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», далі – Закон № 1871-ІХ).
Декларування (реєстрація) місця проживання особи не є підставою для набуття нею права володіння, користування чи розпорядження житлом (у тому числі не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), про проживання в якому така особа повідомила (ч. 3 ст. 1 Закону№ 1871-ІХ).
Закон № 1871-ІХ не містить відмінностей у правових наслідках стосовно речових прав на житло при декларуванні та реєстрації місця проживання (крім реєстрації місця проживання у службовому житлі чи житлі, що підлягає приватизації).
Реєстрація місця проживання особи у житлі, що підлягає приватизації, а також у службовому житлі підтверджує право на проживання особи в цьому житлі (п. 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1871-ІХ). Тому якщо суб’єкт декларування та/або члени його сім’ї зареєстровані саме у такому житлі, відомості про нього обов’язково зазначаються у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації.
У разі наявності у звітному періоді у суб’єкта декларування та/або членів його сім’ї будь-яких речових прав (власності, користування тощо незалежно від підстав та форм набуття таких прав – за письмовим договором, усною домовленістю тощо) на житло, яке є задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, для визначення необхідності зазначення відомостей про нього у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації застосовуються загальні правила, наведені у службовій записці від 28.02.2025 № 210/20-40-14-17.
За відсутності у звітному періоді будь-яких прав на житло за задекларованим або зареєстрованим місцем проживання суб’єкта декларування та/або членів його сім’ї, відомості про нього не зазначаються у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації.
Приклад 1. Суб’єкт декларування зареєстрований у квартирі його батьків, а для проживання орендує квартиру в третьої особи. В такому разі квартира батьків у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації не відображається, оскільки вона не належить суб’єкту декларування на жодному речовому праві.
Приклад 2. Суб’єкт декларування зареєстрований та фактично проживає у квартирі його батьків. У такому разі квартира батьків підлягає відображенню у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації за умови, що суб’єкт декларування жив у ній протягом не менше половини днів звітного періоду – оскільки вона належить суб’єкту декларування на праві користування (незважаючи на те, що жодного письмового договору між суб’єктом декларування та його батьками не укладалось).
Приклад 3. Суб’єкт декларування отримав службову квартиру і зареєструвався там, але з певних причин проживав там лише влітку (тобто користувався нею протягом менше половини днів звітного періоду). Така квартира все одно підлягає відображенню у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації.
Чи необхідно у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації зазначати відомості про об’єкт нерухомості, який у розділі 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» вказано місцем фактичного проживання або поштовою адресою, на яку Національне агентство може надіслати кореспонденцію суб’єкту декларування.
Так, за загальним правилом необхідно зазначати відомості про об’єкт нерухомості, який є фактичним місцем проживання.
Ні, якщо у розділі 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» декларації вказано:
- адресу для листування, а сам об’єкт не належить суб’єкту декларування або членам його сім’ї на будь-якому праві;
- місцем фактичного проживання є об’єкт незавершеного будівництва (об’єкт, не прийнятий в експлуатацію або об’єкт, право власності на який не зареєстроване в установленому законом порядку).
У розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації необхідно зазначити відомості про об’єкт нерухомості, який використовувався суб’єктом декларування та членами його сім’ї для проживання на кінець звітного періоду (за умови, що право володіння або користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду) або не менше половини днів звітного періоду, незалежно від того, чи зазначалися відомості про цей об’єкт у розділі 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» декларації.
Якщо об’єкт нерухомості, що використовується для проживання на праві користування, є будинком, декларуванню у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» декларації також підлягають відомості про земельну ділянку, на якій він розташований.