Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Влаштовуєтесь на роботу? Пам’ятайте про Трудовий договір – він захищає ваші права!

опубліковано 18 березня 2024 о 10:35

Начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Харківській області Володимир Ніконенко під час зустрічі з медійниками розповів про оформлення трудових відносин між суб’єктом господарювання та найманим працівником.

Так, відносини між працівником і роботодавцем регулюються трудовим договором, який визначає права і обов’язки обох сторін, умови праці, заробітну плату, термін дії, порядок зміни і розірвання.

Трудовий договір може бути укладений у письмовій формі і підписаний обома сторонами або оформлений шляхом видання наказу про прийняття працівника на роботу. Трудовий договір може бути строковим або безстроковим, з повним або неповним робочим часом, основним або за сумісництвом залежно від характеру роботи і бажання сторін.

З моменту підписання трудового договору найманий працівник – це працівник, який має трудові права й соціальні гарантії, а саме:

- гідні та безпечні умови праці;

- нормований робочий час;

- оплачувані та неоплачувані відпустки;

- регулярні виплати зарплати не нижче мінімальної;

- можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію;

- захист від незаконного звільнення;

- страхові виплати в разі непрацездатності;

- пільги для неповнолітніх;

- додаткові соціальні гарантії для жінок та працівників з дітьми;

- захист прав, тощо.

Який порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками?

Порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками є однаковим для всіх роботодавців. Він включає три основні кроки: укладення трудового договору; оформлення наказу про прийняття на роботу; повідомлення про прийняття працівника на роботу до територіальних органів ДПС за місцем обліку роботодавця.

Як подати повідомлення про прийняття працівника на роботу до податкових органів?

Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413 із змінами та доповненнями (далі – Повідомлення).

Повідомлення подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів ДПС за місцем їх обліку  як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт/послуг гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.     

Для цього, у режимі «Введення звітності» приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету, роботодавець може створити, заповнити, відредагувати, підписати та надіслати Повідомлення в електронній формі за ідентифікатором форми J/F3001003. Найманий працівник може бути допущений до роботи одразу після відправлення такого повідомлення.

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, та через офіційний вебпортал ДПС.

За відсутності технічної можливості подання Повідомлення засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері згідно з додатком разом з копією в електронній формі. 

Інформація, що міститься у Повідомленні вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до  Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Якщо роботодавець відмовляється укласти трудовий договір, куди можна звернутися?

Якщо найманий працівник звертається до роботодавця з вимогою укласти з ним трудовий договір відповідно до законодавства, а роботодавець відмовляється, то працівник має право:

подати позовну заяву до суду;

звернутися до Державної служби України з питань праці за онлайн-консультацією за посиланням: https://dsp.gov.ua/kontakty-dlia-konsultatsii-pratsivnykiv-ta-robotodavtsiv-z-naiaktualnishykh-pytan-pid-chas-voiennoho-chasu/

звернутися до Головного управління ДПС у Харківській області у разі наявності інформації щодо ймовірних порушень вимог законодавства суб’єктами господарювання та подати звернення відповідно до вимог Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян». 

Володимир Ніконенко підкреслює, що кожен громадянин повинен вимагати від роботодавця тільки легального оформлення трудових відносин, що забезпечує право на зарахування періоду роботи до страхового стажу для обчислення пенсії, отримання матеріальної допомоги у випадку безробіття, компенсації тимчасової непрацездатності, оплачуваної відпустки, тощо. 

Не погоджуйтеся на незадекларовану працю, бо ви втрачаєте свої права і можливості. Задекларована праця – це ваше майбутнє і ваша гідність!