Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків

опубліковано 16 січня 2025 о 12:00

На період до припинення або скасування воєнного стану на території держави було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податкових обов'язків (далі - Порядок) Наказом Міністерства фінансів від 29 липня 2022 року № 225. Цей Порядок було розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. 

Норми Порядку для зручності можна розділити на такі, що стосуються юридичних осіб (в тому числі, їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб, зокрема самозайнятих. Загалом, норми стосуються визначення підстав, які можуть підтверджувати неможливість виконання обов'язків платниками податків, та документів, що подаються до контролюючих органів за умов наявності таких підстав. 

Отже, у пунктах 1 та 2 розділу ІІ Порядку окреслено, які ж саме підстави можуть слугувати підтвердженням неможливості виконання своїх обов'язків платниками податків окремо як для юридичних, так і для фізичних осіб. В Додатках до Порядку можна знайти також два переліки документів, що подаються до контролюючих органів з метою підтвердження настання вищезазначених підстав. 

Крім цього, для юридичних осіб-платників податку є додаткове розмежування, яке ґрунтується на термінах, коли саме відбулось настання підстав, що призвели до неможливості виконання платником податку своїх обов'язків. Відповідно в пунктах 3,4,5,6 ІІ розділу Порядку визначено строки, в які платники податків-юридичні особи мають проінформувати контролюючі органи про неможливість виконання обов'язків (у такому випадку разом із підтверджуючими документами подається Заява) або ж про оновлення можливості виконання обов'язків (відбувається подання Повідомлення). Реквізити, що мають міститися у заяві чи повідомленні визначено у відповідних пунктах. 

На теперішній час зберігається право подання платниками заяви та документів (копії документів), відповідно до пункту 4, 6 ІІ розділу Порядку.

Згідно пункту 4 Порядку у разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Згідно пункту 6 Порядку платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації втратили можливість виконувати податкові обов'язки, вживають заходи, передбачені пунктом 3 цього розділу, у термін протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків.

Варто відмітити, що пакет документів можна подавати як в електронній формі шляхом надсилання через електронний кабінет, так і у паперовій формі. Документи розглядаються контролюючими органами 20 календарних днів. Якщо документів не вистачає, податкова направляє попереднє рішення платнику податків, який в свою чергу має надати додаткові документи у 10-денний строк.