До уваги суб’єктів декларування – працівників Головного управління ДПС у Харківській області!
Пропонуємо розібратися, чи є члени фермерського господарства носіями корпоративних прав для цілей декларування.
Так, якщо фермерське господарство зареєстровано як юридична особа (діє на підставі статуту).
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа – підприємець (ч. 4 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство»).
Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи – статуту, для господарства без статусу юридичної особи – договору (декларації) про створення фермерського господарства), в якому зазначається, зокрема, порядок формування його майна (складеного капіталу).
Майно фермерського господарства передається членами такого господарства до його складеного капіталу (ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство»).
Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві (ч. 6 ст. 20 Закону України «Про фермерське господарство»).
Крім того, пропонуємо розібратись, чи є засновники, члени (учасники) громадського об’єднання (організації), благодійної організації, профспілки носіями корпоративних прав для цілей декларування.
Ні. Інформація про заснування, членство (участь) суб’єкта декларування / члена його сім’ї в громадських об’єднаннях, благодійних організаціях, професійних спілках (профспілках) не відображається у розділі 8 «Корпоративні права» декларації.
Водночас членство (участь) суб’єкта декларування в громадських об’єднаннях, благодійних організаціях підлягає відображенню у розділі 16 «Входження суб’єкта декларування до керівних, ревізійних чи наглядових органів об’єднань, організацій, членство в таких об’єднаннях (організаціях)» декларації за загальними правилами.
Також, пропонуємо розібратись, чи є учасники адвокатського об’єднання носіями корпоративних прав для цілей декларування.
Так, як правило.
За загальним правилом учасники адвокатських об’єднань, зареєстрованих після набрання 15.08.2012 чинності Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076-VI) наділені правом участі в управлінні об’єднанням та/або отримання частки прибутку (дивідендів) об’єднання та/або отримання частки активів об’єднання у разі його ліквідації.
Це свідчить про те, що такі учасники адвокатських об’єднань наділені корпоративними правами.
Позицію про те, що учасник адвокатського об’єднання є носієм корпоративних прав, а відносини щодо членства в адвокатському об’єднанні, діяльності останнього та його припинення є корпоративними, висловлено також у п. 49 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2020 у справі № 750/3192/14.
Водночас в Україні продовжують діяти адвокатські об’єднання, зареєстровані до набрання чинності Законом №5076-VI, які всупереч п. 9 Перехідних положень Закону № 5076-VI не привели свою діяльність та установчі документи у відповідність із цим Законом.
Тому для вирішення питання стосовно того, чи наділені учасники конкретного адвокатського об’єднання корпоративними правами, слід аналізувати статут такого адвокатського об’єднання.